Biežāk uzdotie jautājumi

1Man ir neapmaksāti rēķini, tomēr vēl neesmu saņēmis atgādinājuma vēstules. Vai jau varu kaut ko darīt lietas labā?

Ja neesat veicis rēķina apmaksu norādītajā termiņā, varat to izdarīt tagad, taču Jums noteikti ir nepieciešams sazināties ar pakalpojuma sniedzēju, lai noskaidrotu, vai nav izveidojušies papildus izdevumi, kas jāsedz par laikā nenomaksāto rēķinu.

Sazinieties ar pakalpojuma sniedzēju arī gadījumā, ja šobrīd rēķina apmaksu veikt nevarat. Daudzos gadījumos būs iespējams vienoties par apmaksas termiņa pagarināšanu.

Gadījumā, ja nebūsiet veicis rēķina apmaksu un sazinājies ar pakalpojuma sniedzējiem, kopējā apmaksas summa tikai palielināsies.

2Kāpēc parāda atgūšanu veic nevis mans kreditors, bet parādu atgūšanas uzņēmums?

Jūsu kreditors ir noslēdzis sadarbības līgumu un pilnvarojis parādu atgūšanas uzņēmumu pārstāvēt viņa intereses.

Jūsu iepriekšējais kreditors ir pārdevis (cedējis) Jūsu parādsaistības, līdz ar to prasījuma tiesības uz parāda samaksu ir pārgājušas parādu atgūšanas uzņēmumam.

3Kas īsti ir parādu pārdošana no viena uzņēmuma citam?

Cesija jeb parāda pārdošana nozīmē, ka parāda prasījuma tiesības tiek nopirktas un parāda summa jāatgriež jaunajam prasījuma tiesību īpašniekam. Citiem vārdiem sakot – parāds tiek nopirkts no pakalpojuma sniedzēja un attiecīgās parādsaistības Jums turpmāk jākārto ar jauno parāda īpašnieku.

Pēc parāda pārdošanas ne līguma, ne parāda atgūšanas noteikumi nemainās. Tie paliek tādi paši kā būtu bijuši, ja parāds paliktu iepriekšējā kreditora pārraudzībā.

4Kad neapmaksātu rēķinu nodod parādu atgūšanas uzņēmumam?

Kreditors neapmaksātu rēķinu parādu atgūšanas uzņēmumam var nodot jebkurā laikā pēc apmaksas datuma nokavējuma. To, cik ilgu laiku pēc apmaksas datuma neapmaksātais rēķins tiek nodots parādu atgūšanas uzņēmumam, nosaka kreditors.

Tāpēc gadījumā, ja rodas grūtības ar rēķina apmaksu, iesakām sazināties ar kreditoru – vairumā gadījumos būs iespējams vienoties par apmaksas termiņa pagarināšanu.

5Vai man ir jāatlīdzina parāda atgūšanas izdevumi?

Parāda atgūšanas izdevumus jāatlīdzina parādniekam, jo tieši viņa darbības vai bezdarbības rezultātā ir radušies papildus izdevumi samaksas saņemšanai par sniegtajiem pakalpojumiem. Parādnieka pienākumu atlīdzināt parāda atgūšanas izdevumus nosaka Parādu ārpustiesas atgūšanas likuma 6. pants.

Ja uzskatāt, ka parāds ir nepamatots, aicinām sazināties ar parādu atgūšanas uzņēmumu un uzrādīt dokumentu , kas apliecina, ka esat veicis parāda samaksu.Jūs varat arī pieprasīt parāda apliecinošo dokumentu kopiju, ja neesat slēdzis līgumu, izmantojis pakalpojumu vai iegādājies attiecīgo preci.

6Ar ko atšķiras ārpustiesas parāda atgūšana no parāda atgūšanas tiesvedības procesa ietvaros?

Ārpustiesas parāda atgūšanas gadījumā parādniekam jāmaksā tikai līgumā paredzētais (parasti pamatsumma un/vai līgumsods, un/vai procenti, un/vai zaudējumi), taču tiesvedības gadījumā parādnieka izdevumi palielināsies, jo būs jāsedz arī tiesāšanās izdevumi. Ja parāds netiks samaksāts arī pēc tiesas sprieduma, parāda summai klāt vēl tiks pieskaitīti zvērināta tiesu izpildītāja aprēķinātie ar tiesas sprieduma izpildi saistītie izdevumi.

Svarīgākais, kas jāatceras – jo ātrāk nokārtosiet parādsaistības, jo tas būs Jums izdevīgāk. Ar katru nokavēto maksājuma dienu, ar katru papildus darbību, kas jāveic, lai no Jums parādu atgūtu, tā kopējais apjoms tikai palielināsies. Jo ilgāk izvairīsieties no parāda samaksas, jo lielāka būs summa procesa beigās.

7Ar ko jārēķinās, ja neveikšu parāda samaksu?

Pirms šāda lēmuma pieņemšanas tomēr aicinām rūpīgi apdomāt iespējas nokārtot parādsaistības un savlaicīgi izvairīties no vēl lielākām problēmām.

Neveicot parāda samaksu, jārēķinās, ka:

  • var pieaugt līgumsoda apmērs;
  • var pieaugt procentu apmērs;
  • dati par Jūsu parādsaistībām var tikt iekļauti Latvijas Bankas Kredītu reģistrā;
  • dati par Jūsu parādsaistībām var tikt iekļauti parādu atgūšanas uzņēmuma parādvēstures datubāzē;
  • dati par Jūsu parādsaistībām var tikt iekļauti kredītinformācijas biroju datubāzēs;
  • var tikt uzsākts tiesvedības process.
8Kā rīkoties, ja parādsaistības neatzīstu paziņojumā norādītajā apmērā vai neatzīstu tās vispār?

Šādā gadījumā aicinām neignorēt parādu atgūšanas uzņēmuma paziņojumus un zvanus, bet gan nekavējoties nosūtīt rakstveida iesniegumu ar pamatotiem iebildumiem, klāt pievienojot dokumentu kopijas, kas apstiprina parāda esamību mazākā apmērā vai tā neesamību vispār.

9Saņēmu vēstuli no parādu atgūšanas uzņēmuma, taču pirms tam neesmu saņēmis sākotnējo rēķinu. Kā man rīkoties?

Šādā gadījumā aicinām nekavējoties sazināties ar parādu atgūšanas uzņēmumu, lai noskaidrotu – par ko ir rēķins? Jāatceras, ka likums uzņēmumam nenosaka pienākumu sūtīt atgādinājumus par rēķina apmaksu, ja zināma maksājuma summa un termiņš, kad apmaksa jāveic.

10Ko darīt, ja sadarbība ar parādu atgūšanas uzņēmumu neveicas? Kur iespējams sūdzēties par parādu atgūšanas uzņēmumu?

Noskaidrot, vai parādu atgūšanas uzņēmums ievērojis Jūsu tiesības un rīkojies likuma ietvaros, varat sazinoties ar Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) pārstāvjiem.

11Vai pret mani iepriekš veiktās parāda atgūšanas procedūras var ietekmēt jauna kredīta saņemšanu, telefona iegādi vai dzīvokļa īrēšanu?

Atbilstoši Parādu ārpustiesas atgūšanas likumam, parāda atgūšanas pakalpojuma sniedzējs ir tiesīgs veidot parādvēstures datubāzi, iekļaujot tajā informāciju par parādnieku un tā parādu. Jūsu personas datu atrašanās parādvēstures datu bāzē var negatīvi ietekmēt jaunu preču un pakalpojumu iegādi uz nomaksu, kā arī citu kredītu saņemšanu. Informācija par nokārtotām parādsaistībām var tikt izmantota, lai pieņemtu lēmumus par kāda pakalpojuma sniegšanas nosacījumiem.

12Kas ir līgumsods un kāds ir tā maksimālais apmērs?

Līgumsods ir viens no saistību tiesību pastiprinājuma veidiem, tāpat kā, piemēram, galvojums vai rokas nauda.

Līgumsoda galvenais mērķis ir panākt, lai līguma noteikumi tiku pildīti godprātīgi.

Līgumsodu var piemērot tikai tādā gadījumā, ja Jūs un pakalpojuma sniedzējs esat pirms tam atbilstoši vienojušies. Jāatceras, ka līgumsods piemērojams tikai līgumsaistību pārkāpuma gadījumā.

Līgumsods par saistību nepienācīgu izpildi vai neizpildīšanu līgumā noteiktā termiņā var tikt noteikts pieaugošs, taču kopumā ne vairāk par 10 procentiem no pamatparāda vai galvenās saistības apmēra.

Atcerieties! Pirms līguma parakstīšanas, rūpīgi iepazīstieties ar tā saturu !

13Kas ir līgumiskie un kas – likumiskie nokavējuma procenti?

Nokavējuma procenti ir atlīdzība par to, ka Jūsu lietošanā nodota naudas summa, vai arī Jūs kavējat naudas summas atmaksu.

Nokavējuma procenti tiek pieprasīti gadījumos, kad kavējat naudas samaksu. Noderīgi zināt – ir līgumiskie un likumiskie nokavējuma procenti.

Līgumiskie nokavējuma procenti ir norādīti līgumā un no līgumsoda atšķiras ar to, ka palielinās līdz pamatsummas apmēram un to nepārsniedz.

Likumiskos nokavējuma procentus nosaka Latvijas Republikas Civillikums, tie nav jānorāda līgumā, un kreditors tos var pieprasīt 6 % apmērā gadā.

14Kā rīkoties, ja kāds no LĀPPA biedriem nav ievērojis LĀPPA reglamentu, veicot parāda atgūšanu?

Ja, Jūsuprāt, kāds no Latvijas ārpustiesas parādu piedzinēju asociācijas (LĀPPA) biedriem nav ievērojis LĀPPA reglamentu, veicot parādu atgūšanu, tad Jūs varat rakstīt iesniegumu LĀPPA pārstāvjiem, kas veic uzrauga funkciju un izskatīs iesniegumu.

15Neatradāt atbildi uz savu jautājumu?

Ja neatradāt šeit atbildi uz savu jautājumu, rakstiet e-pastu uz info@lappa.lv un, tiklīdz būs iespējams, mēs atbildēsim uz Jūsu uzdoto jautājumu.